Czym jest miłość i jak ją rozumieć? Czy potrafimy podać jej jednoznaczną, pełną definicję, czy może taka nie istnieje? Starożytni Grecy wierzyli w 4 pojęcia miłości. Wszystkie z nich omawiam w tym wpisie.

Miłość do samego siebie. By kochać innych, pokochaj Swoją osobę. Pokochaj Swoje umiejętności i talenty, zachowania i rozum. Nie wszystko musisz akceptować. Jeśli coś chciałbyś zmienić w samym Sobie, uczyń to. Uwierz, że potrafisz.

Miłość do drugiej osoby. Spotykamy ją na codzień. Kochasz Swoją partnerkę, Swego partnera… Kochasz matkę i ojca… Szanujesz i lubisz Swoich bliźnich, przyjaciół, znajomych.

Miłość opiekuńcza. Matka kocha Swoje dziecko, ojciec pragnie dla niego jak najlepszego życia i wychowania na dobrego człowieka. Miłość ta każe nam się opiekować słabszymi, pomagać innym.

Miłość z przyzwyczajenia. Zdarzyło się, że przychodzi pewna kobieta do księdza i powiedziała podczas spowiedzi: „Proszę księdza, mój syn myśli, że jest dorosły i nie chce się mnie słuchać!”. „- A ile on ma lat?”. „- Właśnie skończył 53”. Miłość z przyzwyczajenia to coś, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Dopiero, gdy druga osoba odchodzi zauważamy, jak bardzo była dla nas ważna.

Miłość odgrywa w naszym życiu niezwykle ważną rolę i potrzebuje jej każdy z nas. Masłow się mylił ustawiając ją na wyższych poziomach swojej piramidy, powyżej picia, domu i jedzenia. Bo to właśnie miłość jest elementarna, staje się fundamentem, dla której możemy powstrzymać się od jedzenia, od nałogu, albo przejść przez cierpienie, by ją zdobyć. To nie potrzeby fizjologiczne są dla nas jako ludzi najważniejsze.

Tags