Żyj Swoją pasją. Każdy z nas wyznaje pewne wartości i oddaje hołd ideom, w które wierzy. Często jesteśmy idealistami, dążymy do doskonałości, zmieniamy siebie i otaczający nas świat. Pragniemy żyć w kraju naszych marzeń. Czasami brakuje nam tylko jednego…

Potrzebujemy zdrowego rozsądku i odrobiny realizmu, by widzieć otaczający nas świat takim, jakim jest, a nie jakim go sobie życzymy. Idealizm nie jest obiektywny. To utopia. Doskonałość to coś, do czego dążymy, a jednocześnie w pełni nie doświadczymy. Warto niekiedy przystanąć. Jak to niektórzy mówią: chodzić z głową w chmurach, a nogami twardo stąpać po ziemi.

Fanatycy to ludzie, którzy uwierzyli w świat, który nie istnieje, w idee, które nie mają racji bytu. Nie przyjmują oni żadnych innych rozwiązań i są głusi na kontrargumenty. Przestali patrzeć na otoczenie i postrzegać je takim, jakim jest naprawdę. Chcą oni dostosować wszystkich i wszystko do swojej recepty na sukces. I tu pojawiają się problemy i zgrzyty, gdy okazuje się, ze nie wszyscy się z nimi zgadzają.

Fanatycy gardzą wolnością człowieka i nie pozwalają im dokonywać świadomych decyzji. Każdy powinien mieć prawo uczyć się na własnych błędach i sięgać po to, co uważa za stosowne, dopóki nie szkodzi innym. Zagorzali idealiści w imię swoich poglądów – całkowicie przecież subiektywnych – chcą ograniczać innych, bo uważają, że wtedy świat pójdzie do przodu. Ale się mylą.

Wszelkie bariery utrudniają rozwój. Gdy sami chcemy żyć bardziej świadomie, z większą wiedzą, na wyższym poziomie życia, w towarzystwie osób takich, które nam odpowiadają, pozbywamy się zbędnych ograniczeń. Działamy w kierunku sukcesu. Takie osoby dochodzą w życiu do wielkich rzeczy i to ich czyny określamy jako wielkie. To właśnie społeczeństwa cieszące się obywatelską niezależnością rozwijają się najszybciej i mają najwyższy status życia.

Miejmy swoje ideały i dążmy do nich – z poszanowaniem godności drugiego człowieka. Przekonujmy do nich, a nie przymuszajmy. Otwórzmy umysł i starajmy się obiektywnie patrzeć na świat. Zrozumiejmy go. Wystrzegajmy się fanatyzmu, czyli ślepej wiary w utopijne idee, które nigdy się nie ziszczą. Nie zawsze cel uświęca środki.

Tags