Przed Tobą remont albo wykończenie mieszkania? A może podłoga w Twoim domu jest już tak zniszczona, że warto byłoby pomyśleć o czymś nowym? Czymś estetycznym, bezpiecznym, ale również wygodnym w użytkowaniu i nie wymagającym wiele zachodu przy sprzątaniu? Inwestycja w wytrzymałą podłogę, którą łatwo utrzymać w czystości może zwrócić się wielokrotnie!

Podłoga jest najbardziej intensywnie eksploatowaną częścią każdego pomieszczenia i nie ma co do tego żadnych wątpliwości – musi znieść obciążenie mebli, sprostać ewentualnym zarysowaniom jej podczas ich przesuwania, jak również poradzić sobie z podeszwami różnego rodzaju. To podłogę najczęściej brudzimy, zalewamy czy uszkadzamy w jakiś inny sposób. Często jest wyłożona panelami z materiałów drewnopochodnych, które stosunkowo łatwo mogą ulec zniszczeniu. Tymczasem można rozpatrzyć inne rozwiązania podłogowe, jakimi są chociażby posadzki żywiczne. Zazwyczaj kojarzona z przestrzeniami przemysłowymi, garażami w centrach handlowych czy przetwórniami różnego rodzaju, podłoga żywiczna jest używana od wielu lat, a jak pokazuje praktyka, sprawdza się również w mieszkaniach!

Posadzki żywiczne można dostosować na wiele sposobów

Podłoga żywiczna nie musi być surową i zimną posadzką – wręcz przeciwnie – można ją zabarwić na jeden kolor bądź postawić na całą mieszankę, która przyniesie nam niepowtarzalny wzór. Do tego może być matowa bądź błyszcząca. W zależności od naszych potrzeb, będzie pasować do salonu czy gabinetu. Sprawdzi się również w przestrzeni biurowej, w piwnicy, w kotłowni czy na tarasie. Posadzki żywiczne są bowiem:

  • bardzo wytrzymałe na zarysowania, obciążenie nawet kilku ton, jak również uszkodzenia mechaniczne wynikające np. z upadku ciężkich przedmiotów,
  • wodoodporne i chemoodporne, dzięki czemu nie tylko niezwykle łatwo się je czyści, ale przy jednoczesnej, bezspoinowej konstrukcji, płyny i wilgoć nie mogą przedostać się pod posadzkę,
  • niepalne,
  • zaznaczając, że są wykonane z żywicy poliuretanowej, są odporne na temperatury od -20 do 70 stopni Celsjusza i promienie UV, dzięki czemu mogą być instalowane na zewnątrz.

Mając na względzie powyższe cechy, jasno widać dlaczego posadzki żywiczne świetnie sprawdziły się w budynkach przemysłowych. Są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż konkurencyjne rozwiązania.

Posadzki żywiczne – cena za m2

Jeśli chodzi o posadzki żywiczne, cena za m2 zależy przede wszystkim od wybranego materiału. Porównania dokonaliśmy na przykładzie oferty wiodącego producenta żywicy polimerowych w Polsce, firmy Techniart:

  • Stosowana również na zewnątrz, z racji na odporność na temperatury i promienie UV, żywica poliuretanowa w wersji bezbarwnej kosztować będzie nas ok. 144zł za m2, natomiast wersji barwiona to koszt ok. 68zł,
  • Stosowana głównie we wnętrzach, do których nie dociera światło w dużym natężeniu, żywica epoksydowa, to ok. 72zł za wersję bezbarwną i ok. 44zł za barwioną.

Należy oczywiście wziąć pod uwagę, że zapewne zostaniemy z pewną nadwyżką materiału, ponieważ jest on sprzedawany w określonych ilościach. Nie jest to jednak zła wiadomość, bowiem warto zostawić sobie go na przyszłość. Choć podłoga żywiczna może wytrzymać nawet dekadę eksploatacji, to z czasem mogą pojawić się na niej ubytki, a te wystarczy zalać nową, wierzchnią warstwą, a własności samopoziomujące żywicy załatwią sprawę. Nie ma potrzeby zrywania całej podłogi, by ją wymieniać!