Świat
Górnictwo morskie odpowiedzią na potrzeby cywilizacyjne?
Choć górnictwo morskie dalej nie jest popularnym terminem, to od pewnego czasu zyskuje kolejnych zwolenników i powoli staje się poważną alternatywą dla prac wydobywczych prowadzonych na lądzie. Powodów jest kilka, ale najważniejszy jest oczywiście związany z efektywnością – surowce, które można wydobyć z dna morza mają większą zawartość procentową, niż ich odpowiedniki ze źródeł lądowych. Z kolei coś, co można postrzegać za wadę, czyli utrudnienia natury logistycznej, wynikające z działania poza lądem – dzisiaj wydają się być zaletą. Działalność wydobywcza z dala od dużych ośrodków ludzkich? W czasie pandemii brzmi to bardzo rozsądnie.
Górnictwo morskie może rozwinąć się szybciej, niż myślano
Jednak górnictwo morskie zaistniało i zaczęło się rozwijać długo przed pandemią – ze względu na bieżącą sytuację oczywiście może rozwinąć się szybko, ale główny motor jest inny i zasadniczo równie poważny. Złoża na lądzie zwyczajnie maleją i to w drastycznym tempie. Przyczynia się do tego nie tylko ich eksploatacja przez człowieka, ale również klęski żywiołowe dotykające powierzchnię planety. Tymczasem spod powierzchni wody można wydobywać takie metale jak mangan, żelazo, kobalt, nikiel, miedź, cynk, złoto czy srebro. Jakby tego było mało, złoża podwodne odnawiają się szybciej, niż te na lądzie. I to o wiele szybciej – mowa tu zaledwie o tygodniach, podczas gdy źródła na lądzie kształtują się nawet przez… miliony lat.
Górnictwo morskie z profesjonalistami z Polski
Swój udział w podowodnym przemyśle wydobywczym ma również polska firma Eversub. Wykonuje inspekcje platform wiertniczych, podwodnych instalacji oraz odwiertów. Co więcej, oferuje bieżące monitorowanie procesu wierceń i dbanie o zachowanie prawidłowych procedur badania dna pod planowane miejsce wydobycia. Firma Eversub w większości przypadków niweluje potrzebę zatrudnienia płetwonurków, a prace wykonywane są za pomocą robotów podwodnych i sprzętów sterowanych zdalnie. To kolejna zaleta w kontekście obecnej sytuacji. Im więcej czynności przy wydobyciu można wykonać zdalnie, tym cały proces jest bardziej bezpieczny.
Górnictwo morskie we współpracy z Eversub
Eversub swoimi działaniami obejmuje obiekty hydrotechniczne, wody śródlądowe oraz czynności prowadzone na pełnym morzu. Profesjonalna kadra jest dostępna całodobowo, siedem dni w tygodniu. Tak specjalistyczny i dostępny zespół pozwala na minimalizację kosztów i zwiększenie zysków płynących z wydobycia. Eversub jest w stanie przetransportować odpowiednie narzędzia do Klientów choćby za pomocą helikopterów. Firma może zapewnić opiekę nad wszelkimi przedsięwzięciami mającymi miejsce pod powierzchnią wody, a nowoczesna technologia umożliwia Klientom nadzór postępu za pomocą transmisji wideo w czasie rzeczywistym.
Górnictwo morskie może w najbliższym czasie stać się realną alternatywą dla branży wydobywczej. Potrzebną alternatywą jest już teraz. Eversub konsekwentnie rozwija swoje usługi, dzięki czemu jest firmą, której zaufało już wielu Klientów z całego świata.