Większość z nas potrafi wymienić przynajmniej podstawowe instrumenty dęte drewniane i blaszane. Warto jednak wiedzieć, że grupę instrumentów dętych możemy zaliczyć do najliczniejszej z pośród wszystkich współcześnie znanych grup. Chcesz nauczyć się grać na jednym z nich? A może masz już za sobą kilka lat nauki i poszukujesz dobrego instrumentu? Podpowiadamy, gdzie możesz zakupić instrumenty muzyczne, w tym instrumenty dęte.

  1. Instrumenty dęte: rodzaje
  2. Znajdź instrument idealny dla siebie

Saksofon, trąbka, flet, klarnet… a Ty o jakim instrumencie marzysz? Ten niewielki przedmiot potrafi wyczarować magiczne dźwięki i przenieść nas do równoległego, lepszego świata. Jednak instrument instrumentowi nierówny. Jaki jest podział instrumentów dętych i gdzie kupić dobry instrument?

Instrumenty dęte: rodzaje

Instrumenty dęte to instrumenty muzyczne, w których źródłem dźwięku jest drgający wewnątrz instrumentu słup powietrza. W instrumentach dętych dźwięk wydaje się na skutek dmuchania w nie (dęcia).

Podstawowy podział instrumentów dętych do instrumenty dęte blaszane (np. trąbka, tuba, puzon) i drewniane (np. flet, obój, klarnet). Z kolei wśród instrumentów drewnianych wyróżniamy te wargowe i stroikowe. W grupie instrumentów blaszanych rozróżniamy te ustnikowe i suwakowe.

W instrumentach dętych drewnianych wibratorem jest drewniany stroik lub krawędź, o którą rozpraszany jest strumień powietrza. Natomiast instrumenty dęte drewniane, wbrew powszechnej opinii, mogą być wykonane z dowolnego materiału.

W instrumentach blaszanych mamy metalowy ustnik, ale w większości przypadków również cały instrument wykonany jest z metalu.

Prócz instrumentów dętych blaszanych i drewnianych, wyróżniamy także instrumenty dęte klawiszowe. W tym przypadku powietrze tłoczone jest za pomocą miecha bądź innego urządzenia sprężającego.

Znajdź instrument idealny dla siebie

Każdy instrument dęty może być na swój sposób wyjątkowy. To, jaki efekt osiągniemy zależy nie tylko od naszych umiejętności i tego, czy będziemy odpowiednio dbać o instrument. Ale znaczenie ma również sam zakup. Jeśli dopiero zaczynasz swoją muzyczną przygodę i zamierzasz kupić swój pierwszy instrument, najlepiej skorzystaj z porady specjalisty, wypróbuj kilka instrumentów i znajdź odpowiedni dla siebie. Cenne mogą się okazać również porady zamieszczone w sieci, m.in. na różnych stronach i forach. Pamiętaj, że wybór instrumentu należy dobrze przemyśleć. Także wykwalifikowany sprzedawca z pewnością będzie służył pomocą.