Przypominasz sobie niezwykle zdolnego stratega Grecji antycznej, Aleksandra Macedońskiego? Pewnie uczyłeś się o nim na historii. Wódz ten udał się pewnego razu do Diogenesa, który miał w zwyczaju siedzieć sobie w beczce na ciepłej, nasłonecznionej plaży. Po tym spotkaniu wielki przywódca zwrócił się do cynika: „W następnym wcieleniu życzę sobie być Diogenesem”.

Na to filozof odpowiedział: „A dlaczego nie teraz?”.

Widzisz, jako ludzie często odwlekamy sprawy na później. Spójrz na zwierzęta: działają instynktownie. Często błyskawicznie (nie myśl teraz o żółwiu 🙂 ). Polują gwałtownie. Uciekają od razu przed niebezpieczeństwem. My natomiast potrzebujemy sobie różne sprawy przeanalizować.

„Czy warto? Czy to jest najwłaściwszy moment? Może jutro?”. I tak odkładamy swój sukces na później. Bo teraz nie ma czasu, trzeba pracować, studiować, robić praktyki, zdobywać kolejne papiery… Wymyśliliśmy sobie tysiąc wymówek „nie mogę teraz zadbać o swój sukces, bo… bo… bo…”. Chcemy kolejnego wcielenia, by wtedy nasze życie udoskonalić, zacząć robić to, na co teraz brakuje teraz czasu.

Tylko prawdopodobnie tego nie uzyskamy. Tak, niektórzy przekładają wszystko, co prowadzi ich do sukcesu. „Może kiedyś będę miał czas, nie w tym momencie, później, później”. Aż w końcu na starość ludzie ci patrzą w lustro i widzą kogoś, kogo nie chcą tam widzieć.

Osobę, która nie spełniła swoich marzeń. Żyła zwyczajnie, aż zbyt zwyczajnie. Bała się sięgnąć ręką po swój cel, którego nawet nie ustaliła… Czy wiesz już, dokąd dążysz? Czego pragniesz skrycie od życia? Co stanowi Twoje szczere, głębokie JA? Koniecznie zdaj Sobie sprawę z tego i odpowiedz w głębi serca na te pytania, a Twoje istnienie przeniesie się na całkowicie inny, wyższy poziom.

Tyle razy mówi się o ustalaniu celów, na mnóstwu szkoleniach, w artykułach, książkach, filmach… A ludzie i tak ich nie określają. Wiedzą, że trzeba i powinno się to zrobić, ale na tym zaprzestają. Zdajesz Sobie sprawę, że dopiero wtedy, gdy będziesz wiedział, dokąd dążysz, zrealizujesz Swoje pragnienia. Więc powiem Ci teraz coś, co powiedziałbym własnemu bratu.

Zrób pierwszy krok w kierunku realizacji Swych marzeń. Znajdź prawdziwą pasję, coś, co po prostu uwielbiasz czynić całym sobą. Bo właśnie to da Ci energię do działania. Da Ci motywację, czyli wystarczające DLACZEGO. Realizuj się i spełniaj.

I po co Ci o tym mówię?

Tylko dlatego, że spotkałem zbyt wiele osób, które nie znalazły żadnego zainteresowania, hobby. Nie wiedzą, co lubią i kochają. Wtedy ich życie powoli traci barwy… Czy chciałbyś, by wszystko wokoło Ciebie było szare, nudne, bez wyrazu? To sprawia brak pasji. Stanowi ona Twoją przewagę konkurencyjną w drodze do sukcesu.

Przeprowadzono kiedyś badania i okazało się, że osoby szczególnie się czymś interesujące, potrafiły skupić na tej czynności swoją uwagę przez znacznie dłuższy czas (ok. 2 razy), niż inni. To pomaga w osiągnięciu sukcesu.

Pasja czasami prowadzi do pracoholizmu, więc pamiętaj, by Twój cel był absolutnie ekologiczny. Nie w znaczeniu „zielony” i przyjazny dla środowiska. Chodzi o jego pozytywny wpływ na Twoje otoczenie. Zapytaj się samego Siebie: co się stanie, gdy to osiągnę? Co się zmieni? Jak to wpłynie na moją rodzinę, na znajomych? Na mnie samego? CO mi to da? Dlaczego tak bardzo chcę to osiągnąć?

Przestań odkładać. Jak coś przełożysz na jutro, to wiedrz mi, że następnego dnia postąpisz tak samo. W ten sposób można w nieskończoność. Czy jesteś wystarczająco silny, by się postawić i powiedzieć: tak,działam!

Czy przemyślałeś już Swój cel i drogę do niego? Bo niektórzy mają pustą motywację. Nie chcą czegoś osiągnąć, tylko pokazać, że są aktywni. Zamiast biec w maratonie i ścigać się o wygraną, oni wstają i kręcą się w miejscu, by później ludzie widzieli, jak ci się zmęczyli. Czy chcesz należeć do takich osób? (Powiedz, że nie :).

Myśl i działaj. Ucz się na sukcesach, na błędach i od innych ludzi. Polecam Ci: zrób sobie pewną analizę tych osób, które dotarły tam, gdzie Ty chcesz dojść. Jakie zdobyły cechy? Jak się realizowały? Jakich potrzebowały umiejętności? Jak nawiązywały kontakty?

Kiedy już dojdziesz do wniosków, to wykorzystaj je w Swoim życiu… a także podziel się ze mną, ponieważ jestem ich niezwykle ciekaw :). Więc realizuj się i pamiętaj. Jeśli chcesz coś zrobić, robisz to. Bądź spójny i szczery. Jeśli mówisz, że nad czymś pracujesz, to pracuj nad tym, a nie obijaj się. Jak przygotowujesz strategię dla firmy, to rzeczywiście ją twórz, a nie udawaj. Bądź uczciwy sam ze Sobą.

Pieniądze zarobisz, czasu nie. Dlatego właśnie najważniejsze są umiejętności pozwalające zaoszczędzić ten niezwykle cenny zasób. Zapraszam na Alternatywne Spotkanie Biznesowe, na którym 7 kwietnia poznasz pewne sekrety wydłużania swojego czasu.

Tags