Każdy ambitny człowiek, jakim nie wątpliwie jesteś, ma bardzo dużo zajęć. Angażuje się w wiele projektów, stale poszerza wiedzę z dziedzin w których się specjalizuje, ingeruje w swój rozwój osobisty, a celem tych działań jest szczęście. W takiej sytuacji człowiek staje przed wyborem: A) zrezygnować z części działań które się podejmuje, czy też B) zwiększyć moją efektywność.

Każdy zdrowo myślący człowiek w takiej sytuacji wybierze odpowiedź B), bo przecież lepiej jest wykonywać to, co wykonujemy, ale kilka razy szybciej i efektywniej. Postaram się podać Ci w tym artykule pomocne wskazówki, które mam nadzieje pomogą Ci działać efektywniej.

Żeby wykonywać jakąś czynność efektywnie, należy przede wszystkim skoncentrować się w pełni na niej. Jeżeli zajmujesz się np.: tworzeniem strony internetowej, na czas jej robienia wyłącz wszelkie inne programy, które mogą Cię rozpraszać – chodzi mi tu m.in. o gadu-gadu, przeglądarkę na której przy okazji oglądasz portale społecznościowe, itp. Co prawda, może Ci się wydawać przyjemniejsza taka forma pracy, podczas której robisz kilka czynności na raz, ale wiedz, że wiąże się to z zmniejszą efektywnością.

Kolejna sprawa, to zachowanie porządku czy to na biurku, czy też na pulpicie komputera. Pozwoli Ci to szybciej wyszukać to, czego w danej chwili potrzebujesz. Być może Twój styl życia może Ci w tym przeszkodzić, bo możliwe, że nie lubisz porządku, ale zaufaj mi, że takie zachowanie może ci tylko pomóc.

Przechowuj tylko to, co jest Ci potrzebne

Wielu ludzi gromadzi sterty rzeczy z nadzieją, że kiedyś się im przydadzą, lecz w rzeczywistości nigdy nie sięgają po nie. Tak jest chociażby ze starymi zeszytami, przeczytanymi książki, ubraniami, których nie nosisz, plikami na komputerze, filmami czy e-bookami, programami, przedmiotami zagracającymi Twoje szafki. Pozbądź się tych zbędnych rzeczy i to natychmiast! Oszukujesz samego Siebie, że kiedyś z nich skorzystasz.

Miej plan dnia

Każdego dnia wyznaczaj sobie cele, które chcesz w nim zrealizować, co ważne wyznacz je na kartce. Pozwoli Ci to utożsamić się z tymi celami i dzięki temu będziesz miał większą motywację do działania. Gdy już wyznaczysz cele, określ następnie ich priorytet, podziel je na: a) najważniejsze, b) mniej ważne i c) mało ważne i zacznij je realizować w tej samej kolejności. Z samego początku zabieraj się za najtrudniejsze zadanie, wykonanie jego sprawi, że poczujesz dumę z samego siebie, Twoje ciało dostarczy Ci endorfin, czyli hormonu szczęścia, dzięki czemu będziesz szczęśliwy do końca dnia i będziesz dalej realizował swoje cele z pasją i zaangażowaniem, a to na pewno sprawi, że będziesz miał piękne życie.

Nie zajmuj się błahostkami

Pewnie słyszałeś już o zasadzie paretto 80/20. Jeśli nie to śpieszę z wytłumaczeniem. Zasada Parreto mówi nam, że 20% wykonywanych czynności daje nam 80% efektów, i tak np.: 20% ludzi posiada 80% majątku tego świata, 20% klientów daje firmie 80% zysków, i tak dalej i tak dalej, przykładów mógłbym podawać w nieskończoność, co tylko potwierdza autentyczność tej zasady. Dostrzegłeś już potencjał drzemiący w tej zasadzie, teraz dowiedz się, jak możesz ją wykorzystać, aby stać się bardziej efektywnym.

Podejmuj się tylko działań dających Ci 80% efektów. Dowiedz się, które zadania można zaliczyć do tych 20% najbardziej efektywnych, po czym je wykonuj i nie zaprzątaj Sobie głowy małymi szczegółami, które zabiorą Ci znacznie więcej czasu i dadzą o wiele mniejsze efekty.

Wyeliminuj nie potrzebne czynności z Twojego życia

Mam dla Ciebie znakomite ćwiczenie. Weź kartkę papieru albo włącz notatnik na komputerze i wypisz wszystkie czynności, na które poświęcasz mnóstwo czasu, a nic nie wnoszą do Twojego życia. Dopiero, kiedy wypiszesz te wszystkie czynności, możesz przejść do następnej części tekstu, a jeśli się zdarzy, że ich nie wypiszesz, to uzyskasz autentyczny obraz tego, jak bardzo Ci zależy na tym, aby stać się bardziej efektywnym. Bo skoro nie będzie Ci się chciało wykonać tak prostego ćwiczenia, to nie oszukuj się, nie będziesz miał ani trochę motywacji do tego, aby wprowadzić zarówno te jak i inne rady w życie.

Napisałeś już je? Ok, zapewne znalazły tam się takie pozycje jak: zbyt długie przesiadywanie przed telewizorem, długie rozmowy z znajomymi nie prowadzące do niczego, przesiadywanie na Internecie na różnego rodzaju pudelkach etc.

Zadam ci kolejne pytania, na które odpowiedź zapisz również na kartce papieru bądź notatniku.

Jakie efekty uzyskałeś dzięki tym czynnościom ?

Ile godzin dziennie, tygodniowo, miesięcznie, rocznie, w skali 10 lat tracisz na te czynności ?

Czy wg Ciebie ludzie sukcesu, przedsiębiorcy, aktorzy, naukowcy, tracą czas na podobne bzdury?

Czego w tym czasie byś się nauczył, gdybyś zamiast tych czynności wybrał naukę jakiejś pożytecznej umiejętności np.: naukę języka obcego

A teraz przejrzyj na spokojnie odpowiedzi, które udzieliłeś i sam dojdź do wniosku, czy warto marnować czas na takie bzdury.

To tyle moich rad, dzięki którym możesz zwiększyć swoją efektywność. Zdecyduj sam, czy chcesz z nich korzystać czy też nie. Ja Cię nie będę do niczego zmuszał ani sprawdzał, czy postępujesz wg Tych rad. W tym tkwi Twoja siła, że wybór należy do Ciebie. Możesz zmienić nieco swój styl życia, dzięki czemu będziesz bardziej efektywny i szczęście będzie należeć do Ciebie i w rezultacie będziesz mógł mówić „Mam piękne życie”.

Artykuł przygotowany przez redakcję portalu MoreKnowledge.pl o tematyce rozwoju osobistego i nauki.

Tags