Żywica epoksydowa kojarzy się raczej z materiałem doskonałym do posadzek w garażach, magazynach, obiektach przemysłowych, laboratoriach, czy innych miejscach, gdzie liczy się duża wytrzymałość podłoża i jego łatwe utrzymanie. Ostatnimi czasy jest również coraz chętniej stosowana w domach i mieszkaniach, właśnie ze względów sanitarnych, ale również dlatego, że można ją w prosty sposób zabarwić i uzyskać ciekawy wzór. Do tego nawierzchnia z żywicy epoksydowej może być matowa lub błyszcząca, co pomoże „rozświetlić” pomieszczenie. Jednak to dopiero początek zastosowań żywicy syntetycznej.

Żywica epoksydowa do drewna, jako integralny element mebla

Żywica epoksydowa jest materiałem, który może nastręczać pewnych trudności, jeśli nie przygotujemy odpowiednio nawierzchni, na której może się znaleźć. Jeśli podłoże ma nierówności i nie jest dokładnie wyczyszczone, to wpłynie to na negatywnie na właściwości żywicy, co może poskutkować złym rozłożeniem materiału, a nawet pęknięciami. Dlatego ważne jest uważne przygotowanie materiału, z którym będzie „pracować” żywica epoksydowa.

Czy żywica epoksydowa do drewna to dobry pomysł?

To zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Jeśli chodzi nam o uzyskanie posadzki żywicznej na powierzchni drewnianej podłogi, to jest to raczej ryzykowny pomysł. Głównym problemem jest tutaj sama konstrukcja takiej podłogi – nawierzchnia nie jest jednolita, płytki mogą posiadać pęknięcia i rysy – z tego względu należałoby ją dokładnie wyczyścić i wyszlifować, co może być problematyczne. To nie oznacza jednak, że żywica epoksydowa do drewna kompletnie się nie nadaje.

Żywica epoksydowa do drewna – postaw na wyobraźnię!

Z racji na swoje właściwości, żywica epoksydowa jest coraz chętniej wykorzystywana przez artystów. Za jej pomocą można chociażby malować, choć oczywiście robi się to nieco inaczej niż w klasyczny sposób – płótno musi być w pozycji poziomej, bo żywica przez właściwości samopoziomujące nie utrzymałaby się na standardowym ułożeniu na sztaludze. Ale malować można nie tylko na płótnie, ale również np. na blacie stołu. Jeśli mamy drewnianą płytę, to wystarczy ją wyszlifować i można wykończyć ją za pomocą żywicy epoksydowej, co sprawi, że blat będzie odporny na uszkodzenia mechanicznie, temperaturę, ciecz i zabrudzenia. Do tego może cieszyć oko mozaiką kolorów, więc poza samą funkcjonalnością, jest w stanie dopełnić aranżacji wnętrza.

Stół z żywicy – funkcjonalne i estetyczne połączenie materiałów

Bez wątpienia najciekawszym użyciem żywicy epoksydowej do drewna jest wytworzenie stołu z żywicy, czyli tzw. stołu rzecznego. Na stół z żywicy składa się oczywiście sama żywica, ale również deska z oflisem (możliwie gładka, bo będzie spełniać funkcję blatu) i materiał, z którego powstaną nogi stołu (to już zależy wyłącznie od nas). Żeby przygotować blat należy przeciąć deskę przez sam środek wzdłuż, a następnie odwrócić dwie części krawędzią oflisu do siebie. Dzięki temu powstaje „koryto”, w którym znajdzie się wymieszana przez nas żywica. Uprzednio należy jednak odpowiednio zadbać o oflis, czyli zdjąć korę i przetrzeć krawędzie papierem ściernym, żeby pozbyć się nierówności. Po wprowadzeniu żywicy, otrzymamy coś na kształt „płynącej” przez środek stołu rzeki. Oczywiście żywica może być barwiona, żeby efekt był jeszcze ciekawszy. Jeśli masz zamiar wziąć się za to samodzielnie, warto zasięgnąć porady specjalistów. Na stronie firmy Techniart znajdziesz nie tylko potrzebne komponenty, ale również informacje odnośnie do właściwości samej żywicy, a także sposobu jej przygotowania. Obsługa sklepu pomoże Ci wybrać odpowiednią żywicę i doradzi w razie pytań.

Fot. flickr.com/photos/indogemstone

Tags