Patrzysz na świat przez pryzmat Swoich wartości, przekonań, wiedzy, doświadczeń i opinii. Kiedy widzisz kwiat budzi on w Tobie wspomnienia, skojarzenia, odnosi się do Twojej przeszłości. Robisz to podświadomie. Jakże zatem możesz cokolwiek dostrzegać obiektywnie?

Chcemy, by inni zachowywali się tak, jak my uważamy za stosowne. Znane nam fakty często są tylko subiektywnym punktem widzenia. Wejrzyjmy w nasze serca. Zdystansujmy się od naszych zmysłów oceniających coś czy kogoś. Skoncentrujmy się na nazych emocjach. One są jedyne prawdziwe. Kiedy przestaniesz z nimi walczyć, tylko zaczniesz je obserować, dostrzeżesz nie tylko piękno świata, ale także staniesz się bardziej świadomy.

Świadomość nie istnieje, kiedy obiektywne fakty każdy postrzega na swój sposób. Nawet świadomość swoich uczuć, wszelkich emocji wymaga od nas odrzucenia skojarzeń i wszelkich idei, bo one zabarwiają i zniekształacją nasz obraz. Idealiści, a w szczególności fanatycy patrzą na wszystko, co ich otacza z pewnego określonego punktu widzenia. Posiadanie autorytetów także buduje określone konstrukcje myślowe. Nie znajdziemy w ten sposób obiektywnej prawdy.

Obserwacja pozwala dostrzec iluzję naszego świata. Pozornie codzienne i zwykłe zachowania potrafią wydawać się niezrozumiałe z racjonalnego punktu widzenia. Żaden nauczyciel ani organizacja, ani mentor, ani polityk nie odkryje przed Tobą prawdy. Możesz zrobić to tylko Ty sam. Aby to zrobić potrzeba odsunąć wszystko to, co może zmienić, zakładać ten obraz.

Tekst ten powstał na podstawie wykładów teozofa hinduskiego o nazwisku Jiddu Krishnamurti. Zobacz jego książkę Całkowicie inny sposób życia w naszej księgarni.

Tags