W sytuacjach dla nas nowych, będąc otoczeni nieznajomymi ludźmi na ogół zachowujemy się tak, by jak najmniej zwracać na siebie uwagę. Robimy to podświadomie. Lata ewolucji ukształtowały nas tak, by przetrwać w stadzie. Tylko wybrane jednostki potrafią się temu przeciwstawić. Wychodzą poza swoją strefę komfortu, narażają się na odmowę i odrzucenie – ale w większości przypadków wygrywają.

Zachowując się neutralnie, w porządku, ąę, jesteś człowiekiem przezroczystym. Zwyczajnym. Takim, jak wszyscy. Nie istnieją nawet najmarniejsze szanse, by taka osoba stała się przywódcą – jeśli nie zmieni swojego stylu życia, wypowiedzi i myśli. Zachowanie dobrego lidera zawsze wzbudza kontrowersje. Grunt, by Twoi zwolennicy byli silniejsi od przeciwników.

Przywódca może sobie pozwolić na ekstrawagancję. Czasami krzyknie, niekiedy przeklnie, zacznie krytykować drugą osobę. Zachowa się nie tak w towarzystwie. Czasami wyjdzie na głupka. Jednak posiada on w sobie to coś, dzięki czemu nawet takie czyny są do wybaczenia, a niekiedy umacniają tylko jego pozycję społeczną.

Ci jednak, którzy nadużywają tej zasady, popadną niewątpliwie w spore tarapaty. Naszymi wodzami są osoby, które odstają od reszty, a jednocześnie zostały przygotowane do pełnienia swojej funkcji. Nauczyciel w szkole niebudzący autorytetu choćby był najmilszy na świecie, nie będzie lubiany. Chłopak ustępujący we wszystkim swojej dziewczynie nie zdobędzie punktów w jej oczach. Szef firmy krzyczący wszędzie dookoła, gdy nie potrafi przyznać się do błędu, a jednocześnie skrytykować poszczególne osoby, które zawiniły, nie będzie szanowany.

Niekiedy wymagający nauczyciele są lubiani – gdy potrafią nauczyć i zainteresować uczniów. Mężczyźni nie zgadzający się ze swoimi partnerkami mogą żyć w szczęściu – gdy mają własne zdanie i wytyczają właściwe ścieżki. Menedżerowie odpowiedzialni za swój zespół będą w nim wzbudzali szczery szacunek – nawet, gdy „zawalą” w innych sprawach.

Kwestia wizerunku każdego z nas jest bardzo śliska. Pamiętajmy jednak, że zdobywając pozycję „w stadzie” możemy sobie na wiele pozwolić. Niekiedy warto z tego korzystać. Zachowując się tak, jak wszyscy, nie zdobędziemy sobie szacunku.

Tags