Aby wiedzieć, trzeba być człowiekiem świadomym swoich wad i zalet, cech charakteru, umiejętności i ograniczeń. Najpierw poznaj samego Siebie. Popatrz na Siebie, na to co robisz, czego dokonałeś, co wymyśliłeś. Zastanów się nad Sobą bez zniekształcających filtrów, bez narzucania opinii samemu sobie, bez chwalenia i oceniania.

Patrz i obserwuj świadomie, czyli tak, jaki naprawdę jesteś. Przyjrzyj się faktom z punktu widzenia osoby, która stoi obok i obserwuje sytuację. Poznaj swoje słabe i silne strony, a później zastanów się, jak korzystnie dla siebie wykorzystać zarówno jedne, jak i drugie.

Przyglądamy się właśnie Twoim aktywom, czyli zasobom. Co wiesz, co potrafisz, jakie posiadasz doświadczenia? Jak to wszystko wykorzystać w celu zrealizowania Twoich marzeń i zamierzeń? Rozważ różne możliwości.

Czego i kogo jeszcze potrzebujesz? Odpowiedzi na te wszystkie pytania zamieść w Swoim planie działania. Niech określa on całą drogę od miejsca, w którym stoisz teraz do tego, gdzie chcesz się znaleźć. Plan to strategia. Te wszystkie sekrety sukcesu, o których pisze się w setkach i tysiącach książek de facto sprowadzają się tylko do jednego, prostego zdania. Krótkiej zasady, którą przeczytasz na tej stronie. Rozpoznasz ją po większej czcionce. Tak, to nagłówek.

Po pierwsze, by osiągnąć sukces należy wiedzieć, co robić, mieć plan i realizować go. Spodziewałeś się czegoś innego? Bardziej skomplikowanego, złożonego, trudnego? A widzisz, czasami niepotrzebnie plączemy sobie życie. Nie musisz przestrzegać tysiąca reguł, które o których przeczytasz w motywacyjnych książkach. Wystarczy ta jedna, którą poznałeś. Ona wyznacza i wytycza wszystkie pozostałe.

A jak przygotować plan? Wierz mi, znasz odpowiedź na to pytanie prędzej, niż ja. Nie jestem Tobą (to widać, chyba, że akurat przeredagowuję tekst i sam go czytam). Prawdopodobnie mam trochę inne cele niż Ty, a na pewno inne wiedzę i umiejętności, prawdopodobnie także wartości i przekonania. Strategię cechuje elastyczność. Każdy ma swoją.

I ostatni punkt: działaj. I co tu dużo mówić…