Zaleta i wada to pojęcie względne. Pewny siebie, zabawowy chłopak będzie niekiedy autorytetem dla kolegów i „trudnym dzieckiem” dla nauczycieli. Nudny sposób wypowiadania się może być postrzegany jako naukowy, profesjonalny, a sama osoba jako spokojna i opanowana. Odkryj Swoje słabości i uczyń z nich swoje mocne strony.

Zapewne znalazłeś Sobie jakieś hobby. Istnieje czynność, którą lubisz wykonywać albo dziedzina, na której się znasz lepiej, niż inni. Być może nawet odkryłeś Swoją pasję, której poświęcasz się z zaangażowaniem. Wykorzystaj to! Kiedy mówimy o przewadze konkurencyjnej myślimy właśnie o takich cechach, które Cię wyrózniają na Twoją korzyść.

Realizując jakiś pomysł zdobywasz nowe umiejętności. Jeśli jednak zauważysz, w jaki sposób można połączyć to z Twoimi „konikami”, zainteresowaniami, to jesteś o krok do przodu przed konkurencją, bo masz coś więcej. Być może potrafisz robić strony internetowe – wykorzystaj to. Budujesz łatwo kontakt z innymi ludźmi? Skorzystaj z tych aktywów, bo to Twoje bogactwa, zasoby, które mogą pracować na Twoją korzyść.

Odkryj Swoje słabości i zrób z nich Swoje silne strony. Wada to pojęcie subiektywne. Komuś może się ona nawet wydać zaletą. Znaj Swoje położenie, cechy, umiejętności, wszystko, co posiadasz, wykorzystaj na Swą korzyść.