Pewien człowiek znalazł jajko orła. Zabrał je i włozyl do gniazda kurzego w zagrodzie. Orzełek wylagł się i wyrósł ze stadem kurcząt. Przez całe życie zachowywał sie jak kury, myslac, ze jest podwórkowym kogutem. Drapał w ziemi szukajac robaków, piał i gdakał. Potrafił nawet trzepotac skrzydłami i fruwać kilka metrów w powietrzu, no, bo przecież tak wlaśnie fruwają koguty.

Mineły lata i pewnego dnia zauwazył wysoko nad soba, na czystym niebie wspaniałego ptaka. Płynał elegancko i majestatycznie wsród pradów powietrza, ledwo poruszajac poteznymi, złocistymi skrzydłami. Orzeł patrzył w góre oszołomiony.
– Co to jest? – Zapytał kure stojaca obok.
– To jest orzeł, król ptaków – odrzekla kura. – Ale nie mysl o tym. Ty i ja jestesmy inni niz on. Tak, wiec orzeł wiecej o tym nie myslał. I umarł, wierzac, ze jest kogutem w zagrodzie.

Moze byc jeszcze inne zakonczenie tej bajki:

Orzel popatrzył jeszcze raz w góre i napotkał wzrok wielkiego ptaka.
Nagle poczuł w sobie dziwna moc. Rozpostarł skrzydła i zanim zorientował sie, co robi, zaczał unosic sie w powietrzu. Coraz wyzej i wyzej. Pierwszy raz w zyciu leciał. Jakie to piekne uczucie.
Znowu napotkał wzrok orła i tym razem usłyszał jego krzyk, wołanie, które bylo pozdrowieniem. Teraz już wiedzial na pewno, ze było to cos, na co nieswiadomie czekal od dawna.
– Witaj bracie, witaj wsród orlów!!!
Czuł, ze budzi sie z wielkiego snu do prawdziwego zycia.

Które zakonczenie bardziej Ci sie podoba?
– Czy wiesz, że ta bajka jest prawda Twojego zycia?
– Czy wiesz, ze jestes orlem, któremu jak dotad nikt o tym nie powiedział?
– Czy wolisz przez reszte życia pozostac w kurniku i z głowa spuszczona do ziemi szukać robaków i okruchów, czy wolisz latac z orłami? Wybór nalezy do Ciebie.

Autor: Witold Wójtowicz

Tags