Zacznij od Siebie. Jeśli chcesz, aby ktoś Ci coś dał, ofiaruj mu to pierwszy. Jeśli pragniesz szacunku, szanujesz innych, a gdy pragniesz miłości, daj ją samemu drugiej osobie.

Oczekiwanie na uśmiech losu nie zdaje egzaminów. Zanim doczekasz się sprzyjających okoliczności, minie sporo czasu. To tak, jakbyś czekał, aż wszystkie światła staną się zielone, aby ruszyć z miejsca.

Niektórzy uważają, że zaczną coś robić i zachowywać się w określony sposób, gdy zaistnieje określona sytuacja. „Wybaczę mu, jeśli mnie przeprosi”. A jeśli nie przeprosi, to będziesz trzymał w Sobie złość na wieki. I komu tym szkodzisz – jemu, czy Sobie?

Ogrzej mnie, kominku, a dorzucę ci węgla

Dopóki nie zaczniesz sam działać, nic się nie zmieni. Dopóki nie zmienisz Swego postępowania, nic się nie zmieni. Dopóki nie zmienisz Swojego myślenia i postrzegania rzeczywistości, nic się dookoła Ciebie nie zmieni.

Bądź gotów najpierw zainwestować – czas, pracę, wysiłek, uczucie, pieniądze – aby otrzymać określony wynik w przeszłości. Witold Wójtowicz napisał książkę Sukces a praca i dodał podtytuł: gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa, to najbogatsi byliby niewolnicy. Lubię czytać jego teksty, uważam je za inspirujące i pouczające.

Zatem – zacznij zmieniać Siebie, a świat się zmieni dookoła Ciebie.