Średnia optymalna długość snu różni się nieco dla każdego z nas. Warto jednak wspomnieć, że zarówno nadmiar, jak i niedobór snu szkodzi i skraca życie. Według naukowców – amerykańskich, a co – powinniśmy spać codziennie około 7 godzin. W jaki sposób skorzystać z rady Benjamina Franklina i wstawać wcześniej z łóżka, by być szczęśliwszym i zdrowszym?

Wczesne kładzenie się spać i wczesne wstawanie czynią człowieka zdrowym, bogatym i mądrym. (Benjamin Franklin)

Jedną z technik tak zwanego alfabudzika opisał Michał Toczyski na swoim blogu już jakiś czas temu: Jak możesz wysypiać się codziennie i wstawać pełnym energii?. Wykorzystuje ona techniki relaksacyjne przez niektórych nazywane hipnozą. Są one absolutnie bezpieczne, a przy tym często skuteczne i przyjemne. Wykorzystuje się je podczas świadomego śnienia, które pozwala na kontrolowanie naszych marzeń sennych.

Kiedy postanowiłem budzić się godzinę wcześniej, czułem zmęczenie i senność. Mój umysł ze wszystkich sił próbował mi wytłumaczyć, że lepiej pozostać w ciepłym łóżku otulonym miekką, białą pościelą. Zdecydowałem jednak, że bez względu na wszelkie wymówki będę wstawał od razu. Pomógł w tym budzik ustawiony w drugim końcu pokoju.

W ciągu dnia, najczęściej koło południa, powracało do mnie uczucie senności. Próżno się go pozbyć, bo niezaspokojone powraca jak bumerang. Pomaga w tym sporo krótka, 15-sto minutowa drzemka w ciągu dnia. Często starcza nawet położenie się na 180 sekund i zebranie sił. Dłuższy sen w ciągu dnia nie tylko pożera czas, ale przede wszystkim rozbija nasz rytm, a po przebudzeniu się jesteśmy jeszcze bardziej rozleniwieni i rozbici. Dlatego warto poznać samego siebie, swoje ciało i nauczyć się z nim współpracować, ponieważ czy tego chcemy, czy nie, potrzebujemy go – a ono musi kiedyś naładować swoje akumulatory.