Podczas ostatniej podróży kajakiem zobaczyłem parę pływających łabędzi z potomstwem. Pilnowały się blisko mamy, a dumny ojciec trzymał się kilka metrów dalej i czujnym okiem rozglądał, czy nikomu nie grozi niebezpieczeństwo. Dzisiejszy świat odwraca się od naszych wrodzonych cech nie chcąc uwzględnić różnic między mężczyzną a kobietą, co prowadzi do nieraz do nieszczęść i konfliktów.

Nie zawsze stereotypy w pełni odpowiadają rzeczywistości, ale skądś się one przecież wzięły! U większości ssaków samice zajmują się wychowaniem młodych, a ich partnerzy zdobywają pożywienie i dbają o bezpieczeństwo rodziny. Człowiek wyszedł poza ten schemat, co samo w sobie nie jest niczym złym, ale w skrajnych przypadkach sytuacja ta przybiera czarne barwy.

Budowa ciała mężczyzn i kobiet różni się nie tylko z oczywistych powodów seksualnych, ale także w dużej mierze zależy od pełnionych przez nie roli. Co więcej, możemy także zgeneralizować, że osobniki płci męskiej zachowują się bardziej agresywnie, są bardziej skorzy do bójki, unoszą się honorem. I to u różnych zwierząt.

Ich zadaniem jest chronić partnerkę i potomstwo przed niebezpieczeństwem. Obecnie nasza ludzka sytuacja się w dużej mierze zmieniła, przecież nieczęsto zdarzają się przypadki, by jakiś mamut czy szablozębny tygrys wszedł nam do jaskini, dlatego też te nasze obowiązki przybrały inną postać.

Powodem, dla którego kobiety także pracują i oddają swoje dzieci na wychowanie niani, nauczycielce i pani w przedszkolu nie jest to, że tak kochają swoją pracę. Chętniej by zostały dłużej przy swoich latoroślach. Jednak tutaj zahaczamy o nasz system podatkowy. Urząd skarbowy zabiera ok. 50% tego, co wypracowaliśmy. Gdyby zrezygnować z podatków, ktore w przeważającej wiekszości idą na socjal, czyli zasiłki, renty, emerytury, to wystarczyłoby, że tylko jedna osoba w rodzinie byłaby odpowiedzialna za finanse.

Istnieją pomiędzy nami różnice i warto je zaakceptować. Obecnie zauważamy modę na silne panie i niepewnych, zniewieściałych mężczyzn. A natura zaplanowała inaczej. Odkryjmy siebie na nowo.

Tags