Inspiruj! Misja, cele, wartości… Dzisiaj opowiem Ci pewną historię, opowiadanie, które sprawi, że zastanowisz się głębiej nad Swoim życiem. Skupisz się nad Swoją hierarchią wartości i misją życia…

Pewnego dnia do głośnej klasy studentów wszedł starszy juz nieco, łysawy profesor. Po zajęciu przez uczniów miejsc wyjął dzban na środek pomieszczenia, postawił go na stole tuż obok kilku okrągłych kamieni. Powolnym ruchem włożył je do naczyna i spytał się zgromadzoną widownię: czy dzban jest pełen?

– Nie!

Tak, jak wszyscy się domyślali, po chwili wsypał do dzbana pół wiadra żwiru i powtórzył pytanie. Po kolejnej przeczącej odpowiedzi do wiadra wpadł piasek, a już po chwili wolne miejsce zapełniła woda.

– Czy dzban jes pełen?

– Tak!

– Co to symbolizuje? Co chciałem Wam przekazać?

W tej chwili jeden ze zgromadzonych wstał w sposób taki pewny siebie i zaczął udzielać odpowiedzi z nutką zarozumiałego triumfu w głosie:

– Chodzi o to, że nawet jeśli nasze terminarze są absolutnie zapełnione, zawsze możemy dopisać do nich nowe spotkania czy zadania.

– Ale ja co innego miałem na myśli – rzekł starszy mężczyzna. – Jeśli nie włożycie kamieni jako pierwszych do dzbana, to później nie znajdziecie na nie już miejsca.

W sali zrobiła się błyskawiczna cisza. Studenci zaczęli sobie zdawać sprawę z wagi słów, jakie dolatywały do ich uszu. – Co stanowi kamienie w naszym życiu? Czego pragniemy, co chcemy osiągnąć? Co uważamy za swoje priorytety i jakie przejawiamy podstawowe wartości? Kim jesteśmy?

Tags