Zastanów się, zanim wydrukujesz tę wiadomość!

Zastanów się, zanim wydrukujesz tę wiadomość! Bądź ekoodpowiedzialny. Tę stopkę otrzymałem w jednym z dzisiejszych e-maili. Coraz częściej zauważam takie dopiski w stopce. I powiem Ci jedną rzecz. Interesuję się poniekąd ekologią i ochroną środowiska. Widzę, jak bardzo ludzie w imię przyrody zachowują się nieracjonalnia, a czasami po prostu głupio.

Równowaga musi być

Istnieją światłość i ciemność, dobro i zło, zdrowie i choroby… Ten świat działa dzięki dualizmowi. Równowaga w przyrodzie musi być. Uśmiech i radość nie mogą istnieć bez chwili zwątpienia i smutku. Ludzie kiedyś zastanawiali się nad tym, czym jest szczęście i dotarli do 4 pojęć, o których napisałem w jednym z poprzednich wpisów.

Rozwijajmy naszą kreatywność tak samo, jak intelekt

Dzieci rodzą się artystami i tylko niektóre pozostają nimi po ukończeniu szkoły. Do tego przekonuje Ken Robinson, ekspert od zarządzania i rozwoju innowacyjności. Wystąpienie, jakie mam okazję tutaj zaprezentować, pochodzi z konferencji TED 2006. Otrzymał 18 minut, by podzielić się swoimi przemyśleniami na temat rozwoju i systemu edukacji. Warto obejrzeć.

Grzeczni chłopcy nie awansują

Czy wychowanie na miłych i posłusznych ludzi nam sprzyja? Odpowiedź na to pytanie daje redakcja czasopisma „Focus” w artykule biograficznym na temat rodzin miliarderów. Co ciekawe, by zostać jednym z nich nie potrzebny jest szczególnie wysoki poziom inteligencji. Istnieje korelacja pomiędzy sukcesem zawodowym a IQ jedynie do wysokości około 120 punktów. Naukowcy sprawdzali i wyszło, […]

Ryzykowne marzenia

Marzenia… To one pchają do przodu świat. Dzięki nim powstają coraz to zmyślniejsze maszyny, skuteczniejsze leki i smaczniejsze potrawy. Dzięki nim zbliżamy się do szczytów naszych możliwości, choć ich samych praktycznie nigdy nie osiągamy. Bo zawsze można lepiej, łatwiej, efektywniej… Marzenia wiążą się także z pewnym ryzykiem. Jakim?

Moralność z punktu widzenia George’a Orwella i Mario Puzo, część 2

Don Corleone patrzy na sprawę moralności inaczej, niż zwykli ludzie. Traktuje o tym mój poprzedni wpis (O świeżym i trzeźwym podejściu do moralności, część 1). W tym momencie zastanowimy się nad kwestią moralności wobec państwa. Podczas spotkania z donami innych rodzin mafijnych, Vito Corleone stwierdza, że nie podoba mu się obecna polityka i przepisy. Ma […]

O świeżym i trzeźwym podejściu do moralności, część 1

Do tego wpisu zachęciło mnie kilka książek, a bezpośrednio sprowokował fragment audiobooka Akademia Sukcesu Iwony Majewskiej-Opiełki. Czytelnicy, którzy mnie znają, domyślają się, że nie napiszę kolejnych bzdur i oczywistości, jakich pełno w książkach motywacyjnych, ale za to podejdę do tematu moralności z innej strony patrząc na nią świeżym okiem. Do tego zachęcam Ciebie także.

Emancypacja, równouprawnienie i odwrócona rzeczywistość

Podczas ostatniej podróży kajakiem zobaczyłem parę pływających łabędzi z potomstwem. Pilnowały się blisko mamy, a dumny ojciec trzymał się kilka metrów dalej i czujnym okiem rozglądał, czy nikomu nie grozi niebezpieczeństwo. Dzisiejszy świat odwraca się od naszych wrodzonych cech nie chcąc uwzględnić różnic między mężczyzną a kobietą, co prowadzi do nieraz do nieszczęść i konfliktów.