Skip to content

26 sierpnia 2017

Czym są zaburzenia psychosomatyczne i jak je leczyć?

choroby-psychosomatyczne-jak-leczyc

Już pod koniec XIX w. w świecie medycyny pojawiło się określenie „psychosomatyczny”. Dopiero jednak w połowie XX w. zaczęto mówić o związku psychiki z ciałem i jej wpływu na występowanie niektórych chorób. Mimo wielu badań i rozwoju medycyny zaburzenia psychosomatyczne do dziś pozostają nie do końca wyjaśnione. Jak je rozpoznać i leczyć.

Zaburzenia psychosomatyczne – czym są?

Objawy chorób psychosomatycznych uznaje się za niewytłumaczalne medycznie (z ang. MUS – Medically Unexplained Symptoms). W zaburzeniach tego rodzaju i przebiegu choroby główną rolę odgrywają czynniki psychiczne. U osoby cierpiącej na zespół jelita nadwrażliwego, chroniczne bóle głowy czy ciągłe przemęczenie nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości na tle czynnościowym. Po wykonaniu dokładnych badań okazuje się, że pacjent cieszy się nienagannym zdrowiem. A jednak uskarża się na bóle brzucha i uczucie przepełnienia żołądka, bóle mięśniowe lub problemy oddechowe. Skąd zatem biorą się te schorzenia? Czy są tylko wymysłem chorego?

Zamartwianie się, ciągły stres i niewyjaśnione konflikty z przeszłości, a także traumatyczne przeżycia z dzieciństwa lub wychowanie w dysfunkcyjnej rodzinie wpływają na nasze myśli i zachowanie. Jeśli stale powracamy do przeszłości, rozpamiętujemy ją i przypominamy sobie trudne relacje i wydarzenia, czujemy się psychicznie źle. A to negatywnie działa na nasze ciało. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze myśli mogą powodować chorobę. Istnieją jednak przypadki osób, które na skutek silnego szoku lub traumatycznego przeżycia traciły słuch, wzrok, a nawet przestawały chodzić. Dopiero po uporaniu się z trudnymi przejściami wracały do pełnego zdrowia.

Zaburzenia psychosomatyczne – jak je leczyć?  

Lekarz pierwszego kontaktu po wykluczeniu chorób na tle czynnościowym, może skierować pacjenta na konsultację psychologiczną lub zalecić mu kontakt z psychoterapeutą. Dopiero po szczegółowej rozmowie, podczas której szuka się potencjalnej przyczyny dolegliwości w wydarzeniach z przeszłości, psychoterapeuta decyduje o rodzaju terapii. W ostatnich latach na popularności zyskała technika uważności, czyli z angielskiego mindfulness. Osoba cierpiąca na chorobę psychosomatyczną uczy się rozpoznawania swojego ciała i reakcji, jakie jej towarzyszą w różnych sytuacjach. Mindfulness polega na przeżywaniu życia w danym momencie, czerpania z niego jak najwięcej dobra i dostrzegania pozytywnych sytuacji. W technice uważności unika się wracania do przeszłości, tzw. ruminacji, czyli przeżuwania trudnych wydarzeń i relacji. Podczas kursu mindfulness uczestnik przyswaja sobie umiejętność dostrzegania sytuacji, które sprawiają mu ból i przechodzenia jakby obok nich, bez zagłębiania się w nie i skupiania myśli na negatywnych emocjach.

Za najskuteczniejszą metodę leczenia chorób psychosomatycznych uznaje się obecnie różne formy psychoterapii (w tym również technikę mindfulness). Terapię farmakologiczną i leki antydepresyjne stosuje się u osób, u których zaburzenia psychosomatyczne występują jednocześnie z depresją lub innymi poważnymi dolegliwościami psychicznymi.

Skomentuj wpis

Kanał RSS komentarzy