Skip to content

31 grudnia 2017

Zakup obligacji na rynku pierwotnym – co warto o nim wiedzieć

Pieniądze2

Obligacje korporacyjne to atrakcyjna metoda inwestycji, która przyciąga zarówno początkujących inwestorów, jak i osoby mające duże doświadczenie na tym polu. Czym charakteryzuje się zakup obligacji na rynku pierwotnym? Co warto o nim wiedzieć?

Obligacje korporacyjne można nabyć na rynku pierwotnym, ale także wtórnym – Catalyst. Dzisiaj jednak przyjrzymy się jedynie możliwościom, jakie daje zakup obligacji na rynku pierwotnym.

Zakup obligacji na rynku pierwotnym – emitent prywatny czy obligacje Skarbu Państwa?

Podstawowy podział obligacji rozróżnia obligacje korporacyjne oraz obligacje skarbowe. I jedne i drugie produkty mają swoje zalety.

Obligacje skarbowe są bez wątpienia jednym z najbezpieczniejszych produktów finansowych, ponieważ gwarancję ich wykupu daje samo państwo. Z drugiej jednak strony ich niezaprzeczalną wadą jest niewysokie oprocentowanie, które uniemożliwia wysoki zarobek.

Obligacje korporacyjne dają możliwości znacznie większego zarobku niż obligacje skarbowe, jednak gwarancja wykupu nie jest w ich przypadku już takim pewnikiem. Na szczęście istnieją obligacje korporacyjne z zabezpieczeniem i właśnie takich produktów najlepiej szukać.

Zakup obligacji korporacyjnych na rynku pierwotnym – oferta publiczna lub prywatna

Inwestorzy mogą kupić obligacje na rynku pierwotnym w ofertach prywatnych i publicznych. Niemniej jednak te pierwsze, kierowane są jedynie do wąskiego grona inwestorów – maksymalnie do 149 osób wskazanych według imienia i nazwiska. Aby mieć możliwość uczestniczenia w tego rodzaju emisji, należy zgłosić tę chęć w wyspecjalizowanych domach maklerskich lub bezpośrednio u emitenta.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku zakupu obligacji korporacyjnych na rynku pierwotnym w ofercie publicznej. Informacje o takich emisjach są w 100% jawne i dostępne dla wszystkich. By kupić obligacje w ofercie publicznej, wystarczy zgłosić się do pośredniczącego domu maklerskiego lub do emitenta obligacji.

Skomentuj wpis

Kanał RSS komentarzy